Autodoprava v zime: Ako sa vyhnúť pokute a nehode na európskych cestách?

Autodoprava v zime: Ako sa vyhnúť pokute a nehode na európskych cestách?

Z prvého snehu sa tešia predovšetkým deti. Pre dospelých biela prikrývka znamená aj kopec starostí, rizík aj výdavkov, ktorými sa v lete zaoberať nemusia. Platí to najmä pre tých, ktorých každodenným chlebom je preprava, sťahovanie či špedícia. Nie len, že ľadové a zasnežené cesty vyžadujú viac ostražitosti pri šoférovaní, ale oveľa viac pozornosti treba venovať aj zákonom ohľadom povinnej zimnej výbavy v jednotlivých európskych štátoch. Skôr, než v týchto týždňoch a mesiacoch vyrazíte na cestu, overte si, či naozaj ovládate a spĺňate všetky nariadenia týkajúce sa zimnej výbavy. Pripravili sme pre vás stručný prehľad.
 

Pokuty  za zimnú výbavu môžu ísť do tisícov

 
Na Slovensku platí, že treba mať automobil na zimných pneumatikách od 15.novembra do 31.marca, a to v prípade, že je cesta pokrytá súvislou snehovou vrstvou. Vozidlá nad 3,5t musia mať na zimných/ M+S pneumatikách aspoň hnaciu nápravu. V prípade, že vás muži zákona prichytia na letných gumách na snehu, hrozí vám nie len pokuta, ale aj zákaz pokračovať v ceste, čiže ďalšie náklady na odťah. Pozor aj na dezén –  zákon pre vozidlá do 3,5 tony stanovuje minimum pre zimné gumy na 4mm, kamiónom stačí o milimeter menej. Odborníci radia nešetriť a zjazdenejšie pneumatiky neodkladne vymeniť. Ich brzdná dráha s každým milimetrom rapídne klesá a vy si tak koledujete okrem pokuty aj o nehodu. Aj menej zjazdené gumy by ste však po 4 sezónach mali radšej vymeniť. Opotrebenie materiálu nemusí byť na prvý pohľad vidieť, prejaví sa však v kritickej situácii.
 

Legislatíva v jednotlivých štátoch EU

 

Aj v Rakúsku sú zimné pneumatiky na zasnežených cestách povinnosťou, a to od 1. novembra do 15. apríla. Hĺbka dezénu ani tu nesmie u vozidla do 3,5t klesnúť pod 4mm. Ak sedíte v ťažšom úžitkovom voze, musíte mať aspoň na hnacej náprave pneumatiky M+S, a to s minimálnym dezénom 5mm. Vo vyšších alpských polohách majte určite po ruke aj snežné reťaze, s ktorými dbajte aj na maximálnu povolenú rýchlosť (40km/h). Okrem zdravého rozumu je u našich západných susedov silnou motiváciou aj astronomický sadzobník pokút. Ak sa, napríklad, stanete na letných pneumatikách v zime účastníkom dopravnej nehody, môžu vám rakúski policajti napariť až 5000 eur!  
 
Česká republika nariaďuje používanie zimných gúm od 1. novembra do konca marca, a to v prípade, že na ceste už je, alebo je predpoklad, že by mohla vzniknúť snehová či ľadová pokrývka. Pokiaľ však narazíte na ceste na značku „zimná výbava“, zimné gumy treba mať bez výnimky. Nemecko ukladá povinnosť zimného prezutia všetkým vozidlám do 3,5t počas bližšie nedefinovaného „zimného obdobia“. Najmä pri ceste do severnejších oblastí Nemecka však odporúčame zvážiť prezutie ešte skôr, než je povinné na Slovensku. Kamióny tu musia mať zimnú, alebo M+S „obuv“ minimálne na hnacej náprave. Na vyhradených úsekoch môžete využiť aj snežné reťaze.
 
Určite na zimné gumy nezabudnite pri ceste do pobaltských štátov – v Estónsku a Lotyšsku sú povinné od 1. decembra do 1. marca, v Litve ešte o mesiac dlhšie. Od polovice novembra do polovice marca majte radšej zimné pneumatiky aj pri prejazde Slovinskom. Zákon to síce vyslovene prikazuje len domácim, no ak vozovku prikryje sneh, začína pravidlo platiť aj pre cudzincov. Už od 15. októbra treba mať prezutie aj na severozápade Talianska, v autonómnej hornatej oblasti Valle d´Aosta dokonca nariadenie platí až do 15. apríla. Zvyšok krajiny zohľadňuje pri uplatňovaní povinnosti aktuálne klimatické podmienky. 
 

Sú zimné gumy povinné ?

 
Nie všade sú povinné, ale...
 
V Maďarsku zimné pneumatiky mať oficiálne nemusíte. Povinní ste však v zimných mesiacoch disponovať snehovými reťazami a pri kontrole na hraniciach vás bez nich ani nemusia do krajiny vpustiť. Ďalej smerom na juh už, samozrejme, dôraz na zimné pneumatiky slabne. Neberte to však ako úplnú samozrejmosť, najmä ak ste vodičom vozidla nad 3,5 tony.
 
V Rumunsku, napríklad, určite majte v zime v kamióne snežné reťaze, ba povinná je aj lopata a piesok. Reťaze a M+S pneumatiky sú múdrou voľbou aj pri zimnom prejazde horskými oblasťami Španielska a Francúzska, kde vás bez nich na niektoré úseky ani nemusia vpustiť. Od 1. decembra do 1. apríla by ste mali mať zimné gumy na úžitkovom voze aj v Turecku, hoci nariadenie je záväzné len na medzimestských komunikáciách. A od polovice novembra do polovice marca treba prezutie aj vo väčšine balkánskych krajín, teda v Macedónsku, Čiernej hore a v Bosne a Hercegovine. Ak husto nasneží, povinnosť zimných pneumatík vyvstáva aj na cestách v Chorvátsku. V Srbsku a Albánsku sa zákon spokojí s tým, že budete mať po ruke reťaze.
 
Pomerne prekvapivá je absencia zákonnej úpravy používania zimných gúm v Poľsku, kde býva snehová nádielka naozaj štedrá a mrazy tuhé. Rovnako „na divoko“ je to aj na Ukrajine. Zákonom nariadené nie sú zimné pneu dokonca ani v niektorých škandinávskych krajinách, výnimkou je Švédsko (1. december až 31. marec) a Fínsko (1. december až 1. marec). No aj keď v Nórsku, Dánsku, Holandsku, Belgicku, Veľkej Británii, Írskuči dokonca vo Švajčiarsku zimné gumy zákon nenakazuje, ak spôsobíte vo viacerých z týchto krajín na letných pneumatikách nehodu, vysokej pokute, ale aj odmietnutého poistného plnenia zrejme neuniknete. Že ste vodič z povolania, alebo, dokonca, právnický subjekt vám pri kalkulácii pokuty určite skôr priťaží.
 
Dôvodov nezanedbávať zimné prezutie vášho vozidla je však oveľa viac, než len ten ekonomický. V prvom rade ide o vašu vlastnú bezpečnosť a zodpovednosť k ďalším účastníkom cestnej premávky. Odborníci pripomínajú, že letné pneumatiky majú dostačujúcu priľnavosť k vozovke len do asi 7°C. Určite preto ich výmenu zvážte aj pri ceste do krajiny, ktorá zimné gumy výslovne neprikazuje. V neposlednom rade v týchto krajinách buďte mimoriadne ostražití aj vo vzťahu k ostatným vozidlám – šanca, že naďabíte na „letného blázna“ v krkolomnom šmyku kdesi na Ukrajine je predsa len o čosi vyššia, než na nemeckej diaľnici. No a, v neposlednom rade, nezabúdajte ani na ďalšiu „milú“ zimnú povinnosť – dôkladne pred jazdou očistiť svoje vozidlo od snehu a ľadu...

Staňte sa dopravcom a vyťažte svoje autá na maximum Chcem sa stať dopravcom