Ceny paliva v Európe 2018

Ceny paliva v Európe 2018

Kde tankovať doplna a kde radšej čo najmenej?

Ceny paliva sa na Slovensku v prvých týždňoch roka 2018 šplhajú pomaly, ale iste nahor. Vodiči a prepravcovia, ktorí pôsobia na medzinárodných cestách preto, logicky, porovnávajú, kde v zahraničí by sa im tankovať oplatilo viac. 

Doma sa držíme priemeru

Ak ešte s láskou spomínate na rekordne nízke ceny paliva na Slovensku v roku 2015 a súčasné ceny benzínu a nafty sa vám veľmi nepozdávajú, nech vám je útechou aspoň skutočnosť, že v rámci krajín EÚ patria stále k tým lacnejším. Celoeurópsky priemer je podľa aktuálnej štatistiky európskeho energetického portálu energy.eu € 1.302 pre benzín a € 1.211 pre diesel (info platné k 26.1.2018), a tak ho aj napriek miernemu zvyšovaniu cien stále nijak výrazne neprekračujeme – v prípade nafty dokonca skôr podliezame.

Celkom zaujímavou zvláštnosťou však je, že kým európske štatistiky uvádzajú priemerné ceny paliva na Slovensku len € 1.172za benzín a € 1.034 za diesel, Štatistický úrad SR to vidí skôr na  € 1.330 a € 1.195. Kde je pravda si asi každý slovenský motorista ľahko odpovie sám, z vlastnej každodennej skúsenosti..
 

Kto šetrí, ten mieri na východ

Palivovou turistikou do susedného Rakúska si momentálne veľmi nepomôžete. Ceny sa tam pohybujú na veľmi podobnej úrovni - na benzíne pár centov môžete ušetriť, kým na nafte skôr trochu prerobíte. Akékoľvek zvýhodnenie sa tu, samozrejme, netýka diaľničných čerpačiek, ktoré si v Rakúsku udržujú ceny nadpriemerne vysoko. K európskemu cenovému priemeru okrem nás patrí aj Česko, Maďarsko, Luxembursko, Španielsko či Pobaltské krajiny.
 
Ak chcete na palive naozaj znateľne ušetriť, zamierte na Ukrajinu. Najmä pokiaľ ide o benzín, môžete sa u našich východných susedoch dostať skoro na 50-percentnú úsporu. Samozrejme za predpokladu, že sa nenecháte odradiť legendami o povestnej nekvalite východoeurópskych palív. Ku krajinám s výrazne lacným palivom tradične patrí aj Bielorusko, peknú úsporu ale ponúkajú aj poľskí či balkánski pumpári. V Bulharsku aj Rumunsku dáte za liter paliva len kúštik nad jedno euro a zaujímavosťou je, že je v týchto krajinách nafta mierne drahšia ako benzín. Príjemnou cenovou perličkou je aj jeden z najmenších štátov Európy – v pyrenejskej Andorre na 1 litri oproti Slovensku ušetríte aj vyše 20 centov. Príležitostí zablúdiť sem však väčšina slovenských vodičov asi veľa nemá..
 

Najdrahšia je stále Škandinávia

Najdrahšie palivo v Európe má na začiatku roku 2018 už tradične Škandinávia. Severská veľmoc Nórsko vyháňa cenu až nad 1,65 eura za liter benzínu a k hranici 1,60 sa nebezpečne približuje aj cena za liter nafty. Ešte o čosi drahšie natankujete na Islande a v milionárskom Monaku. Prehĺbiť vrásky na čele vám ale môže aj tankovanie v Beneluxe – najmä v Holandsku, kde sa ceny za benzín taktiež prehupli nad hranicu 1,60 eur. Ďaleko od nej však nemajú ani talianske, portugalské a grécke ceny. Krajiny ako Francúzsko či Nemecko si držia pomerne stabilný štandard, zľahka nad európskym priemerom.

Faktorov, ktoré ovplyvňujú ceny paliva v jednotlivých krajinách je viac než dosť. Od aktuálneho diania na medzinárodnej šachovnici až po vnútroštátnu daňovú politiku. Zaujímavý trend vo vývoji palivovej cenotvorby udáva Veľká Británia – v snahe zvýhodniť ho nad naftu, Briti znížili zdanenie benzínu. Aktuálne tak benzín v Anglicku natankujete lacnejšie ako jeho menej ekologickú alternatívu. Rovnako nastavené je zdanenie paliva aj v USA. Bude celkom zaujímavé sledovať, ktoré európske štáty budú Britániu v tomto smere nasledovať. Na Slovensku sa síce zmeny v zdaňovaní paliva chystajú tiež, avšak diesel by mal aj naďalej ostať výrazne lacnejšou voľbou.

Staňte sa dopravcom a vyťažte svoje autá na maximum Chcem sa stať dopravcom