Medzinárodná preprava automobilov: Ako funguje a kedy sa oplatí?

Medzinárodná preprava automobilov: Ako funguje a kedy sa oplatí?

Najbežnejším dôvodom pre medzištátnu prepravu automobilu je jeho kúpa v zahraničí. Jazdené vozidlá z dovozu majú rôzne výhody. Nižšia cena, lepší stav v pomere k veku, dostupnosť modelov a výbav, ktoré u nás bežne nedostať, a tak ďalej. Mnohí motoristi automobily z dovozu zháňajú sami pre seba, nezriedka sú však tiež investičnou príležitosťou, keď aj po nákladoch na prihlásenie a prípadné opravy dokáže dovozca na voze slušne zarobiť. Nech už však sú vaše pohnútky akékoľvek, kľúčovou úlohou, pred ktorou stojíte, je samotný transport vozidla na Slovensko.
 
Aké sú vaše možnosti a ktorá z nich sa vám oplatí? Máme pre vás stručný prehľad.
 

Na vlastnú päsť?

Možno si to predstavujete celkom jednoducho: nájdete si pekné auto cez internet, vyberiete sa na menší výlet a po úspešnej obhliadke a spísaní nejakej tej zmluvy sa už domov doveziete na vlastnom. V skutočnosti je však celý proces oveľa zložitejší. Ak pominieme všetky úskalia a riziká spojené so samotným nákupom auta z neznámeho cudzojazyčného prostredia, treba sa tiež dôsledne oboznámiť s problematikou vývozných značiek, bez ktorých si auto „po vlastných“ legálne odviezť nesmiete. Kupci často skočia po prvej najlacnejšej voľbe a až neskoro zistia, že postupovali nesprávne – príkladom môžu byť dva druhy prevozných značiek v Nemecku, kde tie lacnejšie oficiálne slúžia len na vnútroštátny prevoz. Vybaviť si musíte aj krátkodobé poistenie – v niektorých krajinách ide o samostatnú procedúru, ktorá trvá aj niekoľko dní.
 
Absolvovať ako prvú jazdu v novom aute hneď niekoľko stoviek či tisíc kilometrov dlhý záťah po diaľniciach je tiež slušný vabank. Skryté chyby a nedostatky sú pri jazdených autách, žiaľ, bežnou praxou. Budete však iste radšej, ak sa ukážu až doma a nie kdesi na ceste v cudzine.
 

Profesionálny prevoz auta

Zveriť prepravu auta do rúk profesionálom, samozrejme, niečo stojí. Ak si však zvolíte overeného a poctivého dopravcu, určite spoločne nájdete možnosť, ktorá by bola pre vás najekonomickejšia a najefektívnejšia. Ušetríte tým kopec času, nervov aj energie. V princípe existujú dva spôsoby, ako taký dovoz auta zo zahraničia uskutočniť:
 
1. Samostatný prevoz jedného automobilu odťahovým vozidlom či na prívesnej vlečke
 
alebo
 
2. Transport viacerých automobilov naraz na autodopravníku.
 
Tá prvá možnosť je jasná voľba pre niekoho, kto si chce nechať doviezť len jedno vozidlo. Zohnať ochotného majiteľa odťahového vozidla či vlečky obvykle nie je problém, cena sa ráta od kilometra a platiť by malo, že čím je cesta dlhšia, tým výhodnejšia je tarifa. Okrem vzdialenosti cenu ovplyvní aj veľkosť a hmotnosť dovážaného automobilu. Tá je tiež určujúca pri výbere prepravného automobilu– niektoré možno zaťažiť len do 1500 kg, iné do 3000 kg, a tak ďalej.
 
Pri dovoze viacerých áut súčasne, či už ako investíciu alebo firemný vozový park, zvážte benefity využitia autodopravníka. V porovnaní so samostatnou prepravou, povedzme, ôsmych áut je to určite rozumnejšia a bezstarostnejšia alternatíva. 
 

Len prevoz, alebo kompletné služby?

Niektorí kupci si všetko radšej chcú overiť a obehať osobne. Obetujú tomu ochotne čas, energiu aj prejazdené financie a od dopravcu už potom skutočne potrebujú len samotný prevoz. Iní uprednostnia príplatok za komplexný balík služieb, kedy za vás dopravca celý proces kúpy a transportu vyrieši aj po administratívnej stránke.

V každom prípade však vyberajte ľudí a firmy, ktorým túto zodpovednosť zveríte mimoriadne opatrne. Naprávať spätne chyby, ktoré pri zložitom procese prevozu automobilu môžu nastať, nie je vôbec jednoduché. Manipulácia s prevážaným vozidlom tiež vyžaduje kus praxe, zručnosti a prepravné vozidlo, ktoré je po technickej stránke v bezchybnom stave.

Staňte sa dopravcom a vyťažte svoje autá na maximum Chcem sa stať dopravcom