Ojazdené dodávky a iné úžitkové vozidlá: Načo si dať pri kúpe pozor?

Ojazdené dodávky a iné úžitkové vozidlá: Načo si dať pri kúpe pozor?

Kupujete si ojazdenú dodávku? Oproti kúpe nového vozidla iste slušne ušetríte - avšak len za predpokladu, že budete mať pri výbere naozaj šťastnú ruku. Skryté chyby, klamstvá a zlozvyky predchádzajúceho majiteľa sa vám môžu vypomstiť v podobe dodatočných výdavkov, ktoré neraz úsporu rýchlo dobehnú. Prinášame vám niekoľko tipov, na čo si pri výbere ojazdeného užitkového vozidla dať obzvlášť pozor.
 

1. Pozor na pôvod

Zdá sa vám možnosť, že by ste pri kúpe ojazdenej dodávky narazili na odcudzené vozidlo celkom zanedbateľná? Omyl. Aj úžitkové vozidlá sa kradnú, rozpredávajú na náhradné diely, prípadne predávajú pred riadnym splatením lízingu. Stopercentné preverenie pôvodu vozidla preto nepodceňujte. Pozor si dávajte najmä pri podozrivo výhodných ponukách, alebo ak sa majiteľ nápadne ponáhľa. Zvýšeným rizikom sú autá z dovozu, pri ktorých môže odhalenie nelegálneho pôvodu trvať dlhšie. Minimalizovať túto hrozbu, naopak, môžete kúpou v overenom autobazári, ktorý na pôvod vozidla ponúka doživotnú záruku. Výhodné a dôveryhodné jazdenky často majú aj značkoví díleri, u ktorých ojazdené vozy nechali pôvodní majitelia pri výmene za novšie.
 

2. Čas je aj na vašej strane

Kúpa jazdeného vozidla má svoje nesporné mínusy – keď váš voz už pred vami niekto používal, na pôžitok z vône novoty môžete zabudnúť. Časový odstup od prvého uvedenia vozidla do predaja však má aj svoje výhody – práve čas totiž preverí efektivitu, výdrž a nízkoúdržbovosť jednotlivých modelov oveľa lepšie, než akékoľvek testy v skúšobniach. Dôkladne si preverte vytypovaný model či typ motoru, a to nie len v profi recenziách (ktoré sú neraz skôr reklamné), ale najmä u ozajstných užívateľov – napríklad na motoristických internetových fórach. Možno zistíte, že práve autá, na ktoré sa ľudia najviac sťažujú, majú na trhu s ojazdenými vozidlami najväčšie zastúpenie či najlepšie ceny. Vy však chyby druhých určite neopakujte a hľadajte ďalej.
 

3. Strašiak menom kilometre

Ak sa pri kúpe osobného vozidla treba mať na pozore pred stočenými kilometrami, pri úžitkovom voze to platí dvojnásobne. Realistický odhad prejdených kilometrov v pomere k veku vozidla sa pri tom robí veľmi ťažko – jedna dodávka obsluhuje len jediný sklad či predajňu, iná denne jazdí naprieč celou Európou. Samotný motor dodávky by mal vďaka vyššiemu objemu vydržať veľa – bežne cesty brázdia aj vozidlá s 500-tisíc kilometrami! Mnohým predávajúcim sa však nechce cenu vysokému nájazdu prispôsobiť a radšej ju stočením vyháňajú vyššie. Reálne kilometre vozidla môže odhaliť kontrola záznamov pomocou VIN čísla, šikovný podvodník však vie, ako si počínať nenápadne. Spoľahlivejším vodítkom je často detailný pohľad na ukryté zákutia karosérie a interiéru, ideálne v doprovode skúseného mechanika, ktorý vie, kam pozrieť.
 

4. Zanedbanú údržbu už nedobehnete

Ak má úžitkové vozidlo produkovať svojmu majiteľovi zisk, treba sa oň príkladne starať. Pravidelné výmeny oleja, odborný servis, neodkladanie malých aj väčších výmen, zvýšená starostlivosť v zime či nepreťažovanie auta nad jeho tabuľkovú nosnosť – to sú základné predpoklady pre dlhú a spoľahlivú životnosť vozidla, od ktorého ste pri svojej zárobkovej činnosti závislí. Ak máte podozrenie, že predchádzajúci majiteľ tieto zásady nebral až tak vážne, dajte od auta ruky preč - alebo sa zmierte s tým, že vás jeho lajdáctvo skôr či neskôr dobehne. Pri nákladných vozidlách okrem servisnej knižky o prístupe majiteľa veľa napovie, napríklad, stav prevodovky či spojky, určite si pýtajte tiež dôkaz poslednej výmeny rozvodov.
 

5. Neriaďte sa okom

Sme len ľudia a páčia sa nám pekné veci. Často sa nám pekné veci páčia tak veľmi, že nám tak trochu zatemnia mozog. Pri výbere ojazdeného vozidla sa to stáva často. Všetci predsa túžime po krásnom a nablýskanom aute – a podvodníci to veľmi dobre vedia. Je preto pomerne bežné, že práve to najnaleštenejšie a najvyvoňanejšie vozidlo je v najhoršom technickom stave. Pri kúpe úžitkového vozidla odsuňte svoje estetické cítenie bokom a rozmýšľajte čisto pragmaticky. Škrabance na laku a zájdené svetlomety vám v praxi zďaleka nespôsobia toľko starostí, ako nahnité nápravy či únik oleja. 
 

6. Zmluva nie je len formalita

Konečne ste našli auto podľa svojich predstáv, obhliadka dopadla dobre a s predávajúcim ste si potriasli rukami. Chcete mať, pochopiteľne, všetky formality čo najskôr z krku. Nezabúdajte však na ostražitosť ešte pri jednom dôležitom kroku – zostavení a podpise kúpno-predajnej zmluvy. Práve tá bude vašou poslednou nádejou v prípade, že ste predsa len niečo prehliadli. Uistite sa, že vás zmluva chráni, ak sa na vozidle odhalia nejaké skryté nedostatky. Overte si úplnosť a pravosť uvedených údajov predávajúceho aj vozidla. Nespoliehajte sa slepo ani na veľké autobazáre – práve tie sú často najväčšími odborníkmi na hľadanie legálnych cestičiek, ako sa zbaviť zodpovednosti pri prípadnej reklamácii. Nezabúdajte, že máte oproti kupujúcemu osobného vozidla jednu veľkú slabinu – ak si pri kúpe ojazdeného vozidla zle vyberiete, neprídete tým len o peniaze či komfort, ale aj o spoľahlivosť vášho hlavného pracovného nástroja...

Staňte sa dopravcom a vyťažte svoje autá na maximum Chcem sa stať dopravcom