Prenájom úžitkových vozidiel – dodávky

Prenájom úžitkových vozidiel – dodávky

Ak pri práci využívate úžitkové vozidlá, ich kúpa nemusí byť vždy výhodná. Obzvlášť v prípade, ak dané úžitkové vozidlo nie je pre vašu firmu nevyhnutné alebo vaša firma nedisponuje dostatočnými finančnými podmienkami. V mnohých prípadoch sa tak úžitkové vozidlá dajú prenajať. Na čo si teda dať pozor a pre koho je ideálny prenájom nákladného vozidla či dodávky?

Výber spoločnosti

Dôležitým prvým krokom je výber spoločnosti, ktorá sa zaoberá prenajímaním úžitkových vozidiel. V tomto prípade netreba pozerať len na cenu, aj keď tá je veľmi dôležitá. Odporúčame vybrať spoločnosť, ktorá ponúka prijateľne nízke ceny, no zároveň disponujú pozitívnymi recenziami a odporúčaniami. Od takej spoločnosti si môžete byť istý, že vás nijako nepodvedie a dočkáte sa aj viacerých benefitov.

Pozor na denný limit, výpočet ceny a zálohu

Pri prenájme úžitkových vozidiel je často rozdielnou položkou práve cena. Tá je daná za určité obdobie. Môžete si tak vozidlo prenajať napríklad na jeden deň, ale aj na týždeň či pár mesiacov. Práve podľa daného obdobia sa mení aj cena. Pri niektorých prenájmoch dáte napríklad za jeden deň prenajatia dodávky okolo 60€. Pri prenájme tej istej dodávky na pár mesiacov vás jeden deň vyjde na necelých 40€. Vidíte ten rozdiel? Pri prenájmoch na viac ako mesiac sa dá dokonca na cene individuálne dohodnúť.
Druhým aspektom, na ktorý by ste si mali dať pozor je denný limit. Ten je nastavený na pár stoviek kilometrov, väčšinou okolo 450 km a viac. Ak však tento denný limit prečerpáte, nevyhnete sa plateniu. Za každý ďalší prejazdený kilometer zaplatíte cca 0,10€. V závislosti od spoločnosti.
V neposlednom rade je treba zaplatiť zálohu. Tá môže byť vratná alebo nevratná a samotná výška záleží od vybranej spoločnosti. V prípade poškodenia alebo porušenia zmluvy ostáva záloha spoločnosti.

Vaše povinnosti

Povinnosti nájomcu sú vcelku jednoduché a viažu sa primárne na prenajímané vozidlo. Ako nájomca ste tak povinný dbať o vozidlo, aby na ňom nevznikla žiadna škoda. Taktiež by ste mali vozidlo pred jazdou vozidlo dôkladne skontrolovať. V žiadnom prípade nesmiete zasahovať do vozidla a inak ho modifikovať bez súhlasu majiteľa. Vozidlo taktiež nesmiete ďalej prenajímať tretej strane. Vozidlo by ste mali vrátiť v čistom a pôvodnom stave. Ak by sa na vozidle zistila závada, spôsobená počas vášho prenájmu, ste povinný uhradiť prenajímateľovi ušlý zisk za čas počas doby opravy. Toto je však len časť povinností. Vždy si však dôkladne prečítajte zmluvu a všetky podmienky v nej obsiahnuté.

Aké výhody prináša prenájom?

V prvom rade máte možnosť využívať a riadiť novšie vozidlá, ktoré disponujú lepším a novším vybavením, než by ste s mohli dovoliť kúpiť. Výhodou je aj to, že takéto vozidlo je buď v záruke alebo je veľmi dobre poistené. Cena poistného je zahrnutá v cene prenájmu, takže sa už o nič viac nestaráte. Ako zákazník sa dokonca môžete stretnúť s vyššou úrovňou obsluhy, pretože vás budú brať ako potenciálneho a stáleho klienta - na rozdiel od kupujúceho, ktorý si ďalšie auto dobrých 10 rokov nekúpi. Výhodou je aj to, ak vozidlo potrebujete len na výnimočný a krátky čas. Bola by hlúposť kupovať nové auto len pre to, že potrebujete nákladné auta na 2 týždne.
 

Staňte sa dopravcom a vyťažte svoje autá na maximum Chcem sa stať dopravcom