Výtlky na cestách: Kto a kedy vám preplatí škody na vozidle?

Výtlky na cestách: Kto a kedy vám preplatí škody na vozidle?

Cestná preprava je úzko závislá od troch hlavných aspektov – vodiča, vozidla a vozovky. Kým stav a nezávadnosť prvých dvoch má prepravca do veľkej miery vo svojich rukách, v tom poslednom je plne odkázaný na milosť a nemilosť vonkajších faktorov. To, že slovenské cesty sú neraz v naozaj žalostnom stave iste žiadnemu vodičovi netreba pripomínať.  Najmä teraz v zimnom období vďaka vražednej kombinácii posypovej soli a mrazu pribúdajú výtlky na cestách ako huby po daždi. Dokázať sa im celkom vyhnúť by bola ťažká úloha aj pre olympijských slalomárov.
 
Aké sú vaše možnosti v prípade, že si na jame v asfalte poškodíte koleso či nápravu? Pripravili sme pre vás niekoľko užitočných tipov a informácií.
 
 

Kto je zodpovedný?

 

V prípade, že vletíte na ceste do jamy a vaše vozidlo z toho nevyjde bez ujmy, budete iste hľadať vinníka. Za stav cestných komunikácií, samozrejme, z vecného hľadiska zodpovedá ich správca, ktorého sa nie je problém dopátrať na základe presnej lokácie miesta, kde k nehode došlo. V praxi si, žiaľ, už nejeden poškodený vodič overil, že zodpovednosť správcu nie je zďaleka bez limitov. To, či práve váš prípad padne na jeho hlavu je často otázkou dokazovania, argumentácie a byrokratických, ba aj súdnych ťahaníc.
 
Podľa § 9a ods. 2 cestného zákona, správcovia diaľníc, ciest a miestnych komunikácií zodpovedajú za škody spôsobené závadami na vozovke len ak nepreukážu, že nebolo v ich silách tieto závady odstrániť, ani na ne predpísaným spôsobom upozorniť. Správca cesty teda, napríklad, za nehodu nezodpovedá v prípade, ak je celkový stav vozovky zlý kvôli stavebným nedostatkom, ktorých oprava by vyžadovala kompletnú prestavbu. To sa vzťahuje najmä na dlhodobo a husto poškodené cestné komunikácie, kdemá vodič z pohľadu zákona, skrátka, jamy predpokladať a prispôsobiť im svoju jazdu.
 
Aj riadne označený výtlk vás o nárok na úhradu vzniknutých škôd automaticky oberá, hoci za zníženej viditeľnosti a zlého počasia neraz označenia veľmi ľahko prehliadnete (napríklad obligátny farebný sprej pod snehom).
 

Ostáva len poistiť sa

 

Každý prípad by sa mal posudzovať individuálne, v praxi však najväčšie šance na náhradu z poistenia správcu cestných komunikácii máte v prípade, ak ste vleteli do neoznačenej jamy na inak bezproblémovej ceste. Ideálne so svedkami a hlavne riadnym zdokumentovaním samotného miesta aj vzniknutej škody. Ak ste teda odhodlaný bojovať o náhradu poškodenia, neváhajte k miestu nehody privolať políciu.
 
Nedostatky slovenských ciest aj legislatívy pri určovaní vinníka poškodení však šikovne využívajú aj poisťovne. Aj s nimi vás, samozrejme, čaká v prípade žiadania náhrady kus byrokracie a dokazovania, je to však podstatne schodnejšia cesta, ako naťahovanie so správcom komunikácie. Pripoistiť sa pre prípad poškodenia vozidla na výtlku môžete k PZP pomerne lacno a pre profesionálnych vodičov, ktorí sa často jazde po rizikových cestách nemôžu vyhnúť, je to celkom prezieravé riešene. Akciové balíčky neraz umožnia získať toto krytie už od 10 eur navrch k bežnému poistnému, v snahe nalákať nových klientov dokonca niekedy poisťovne núkajú túto službu aj celkom zdarma. Podľa údajov zverejnených jednou z nich sa pri tom priemerné poistné plnenie za poškodené pneumatiky či disky pohybuje okolo 330 eur, pri luxusných vozidlách sa však môže vyšplhať aj na 2-3 tisícky.
 
V prípade, že ste proti poškodeniu výtlkmi poistení, po nehode ihneď kontaktujte asistenčnú službu poisťovne. Opäť bude dôležité celé miesto aj poškodenie na aute dobre zdokumentovať. Využiť za týmto účelom môžete aj klasické havarijné poistenie vozidla, v tom prípade však po nehode musia byť okrem pneumatík poškodené aj nejaké ďalšie časti vášho auta, napríklad disky.

Staňte sa dopravcom a vyťažte svoje autá na maximum Chcem sa stať dopravcom